NAJKRAĆI DAN PROGRAM




Nedelja, 21. decembar je dan koji će u Centru za kulturu Smederevo biti u znaku celodnevnog programa posvećenog kratkometražnom  filmu. U okviru manifestacije „Najkraći dan“ koju u saradnji sa Evropskom filmskom akademijom  i sa bioskopima i kulturnim centrima u Srbiji organizuje  „Filmkultura“  održaće se maraton kratkometražnog filma, kao i radionica „Kratka škola kratkog filma“  namenjena srednjoškolcima.

Manifestacija koja se održava tokom najkraćeg dana u godini, zbog svoje simbolike proglašenog za Svetski dan kratkometražnog  filma, u programu koji će trajati od 11 časova do ponoći obuhvata  projekcije filmova dečijeg filmskog stvaralaštva, nastalih na radionicama „Mali film“ u deset gradova Srbije, dve selekcije domaćeg kratkometražnog filma (igranih, dokumentarnih, animiranih i eksperimentalnih ) i  selekciju evropskih kratkometražnih filmova  nominovanih za nagradu Evropske filmske akademije (titlovi na engleskom jeziku!).

Programski blok koji uključuje projekcije filmova kreiranih od strane polaznika radionica „Mali film“ podrazumeva i glasanje publike za najbolje ostvarenje. Rezultati glasanja će biti prosleđeni predstavnicima organizacije „Filmkultura“ i upoređeni sa rezultatima glasanja u drugim gradovima u kojima će se manifestacija održati kako bi se odredilo najbolje plasirano ostvarenje po oceni publike.

Jedan od filmskih blokova sa delima domaće produkcije nosi naziv „Eldorado“ i uključuje izbor filmova nastalih pod uticajem američkih filmskih žanrova, dok druga selekcija domaćeg filma kratkog metra donosi pod naslovom „Jutopija“ pogled filmskih stvaralaca na istoriju domaćih prostora.

Na radionici „Kratka škola kratkog filma“  edukatori će prijavljene srednjoškolce upoznati sa procesom stvaranja kratkog filma i upoznati ih sa njegovim aspektima kakvi su dramaturgija, scena i kadar, filmska gluma.

„Filmkultura“ je organizacija u svojoj delatnosti usmerena na edukaciju u oblasti audiovizuelnih umetnosti, pri čemu je naglasak stavljen na rad sa mladima i na razvijanje kritičke svesti kod mladih u odnosu prema filmskoj produkciji i audiovizuelnim sadržajima.

Ulaz na program koji će se održati u Koncertnoj dvorani Centra za kulturu Smederevo je slobodan.

 

Satnice i program za Novi Sad, Šabac, Gornji Milanovac, Arilje, Negotin, Niš, Leskovac, Pančevo, Vrnjačku Banju i Smederevo

 

11.00 – 12.00 hPRAVI MALI FILM

(Projekcija filmova dečijeg stvaralaštva snimljenih u okviru radionica

„Mali film“ iz 10 gradova Srbije)

12.30 – 15.30 h - KRATKA ŠKOLA KRATKOG FILMA

(Filmska radionica za srednjoškolce, koju vode mladi filmski profesionalci)

15.30 – 17.30 hELDORADO

(Selekcija domaćih filmova koji koketiraju sa američkim filmskim žanrovima)

17.30 – 19.30 h - JUTOPIJA

(Selekcija domaćih filmova – jedan pogled filmskih stvaralaca na istoriju ovih prostora)

19.30 – 00.00 h SHORT MATTERS!“

(Selekcija najboljih prošlogodišnjih kratkih filmova po izboru Evropske filmske akademije), titlovi na engleskom!

 

Filmski program sa spiskom filmova za NOVI SAD, ŠABAC, GORNjI MILANOVAC, ARILjE, NEGOTIN, NIŠ, LESKOVAC, PANČEVO, VRNjAČKU BANjU i SMEDEREVO

 

15.30 – 17.30hELDORADO

(Selekcija  domaćih filmova koji koketiraju sa američkim filmskim žanrovima)

 

1. Kosta Ristić – „Dijamant za Baja Kaliforniju“ – 15 min.

2. Damir Romanov – „Puls“ – 21 min.

3. Nebojša Nenadić – „Zvezda tri“ – 15 min.

4. Jovan Todorović – „Hu, čovek kao armija“ – 12 min.

5. Stefan Arsenijević – „Noćni porter“ -  8 min.

6. Srđan Dragojević – „Sve se žene zovu KIKI“ – 23 min.

7. Miloš Milovanović – „Pregradni zid“ – 26 min.

 

17.30 – 19.30hJUTOPIJA

(Selekcija domaćih filmova – jedan pogled filmskih stvaralaca na istoriju ovih prostora)

 

1. Vladimir  Perišić – „Naše će sjeni…“  – 8 min.

2. Predrag Golubović  – „Manifest za slobodu“ – 10 min.

3. Karpo Aćimović – Godina – „O ljubavnim veštinama ili film sa 14441 kvadratom“  -  10 min.

4. Želimir Žilnik – „Crni film“  – 15 min.

5. Živko Nikolić – „Graditelj“  – 12 min.

6. Nikola Majdak – „Poslednji TV dnevnik“  – 5 min.

7. Jelena Stanković – Concert politico  – 4 min.

8. Goran Kostić – „Voz“ – 12 min.

9. Stefan Orlandić – „Mentalitet“  – 5 min.

10. Vojin Vasović – „5 Minutes Each“ („Svakih 5 minuta“)  – 8 min.

11. Grupa autora – „Srećna nova godina“  – 11 min.

 

19.30 – 00.00 h-SHORTMATTERS!“

(Selekcija najboljih prošlogodišnjih kratkih filmova po izboru Evropske filmske akademije), titlovi na engleskom!)

 

1. CUT – Christoph Girardet & Matthias Müller, Germany 2013, 13 min, experimental

2. DOOD VAN EEN SCHADUW (Death of a Shadow) – Tom Van Avermaet, Belgium/France 2012, 20 min, fiction

3. HOUSES WITH SMALL WINDOWS – Bülent Öztürk, Belgium 2013,

15 min, fiction

4. LA LAMPE AU BEURRE DE YAK (Butter Lamp) – Hu Wei, France/China 2013, 15 min, fiction

5. MISTERIO (Mystery) – Chema García Ibarra, Spain 2013, 12 min, fiction

6. MORNING – Cathy Brady, Ireland/UK 2013, 20 min, fiction

7. AS ONDAS (The Waves) – Miguel Fonseca, Portugal 2012, 22 min, fiction

8. ORBIT EVER AFTER – Jamie Stone, UK 2013, 20 min, fiction

9. SKOK (Jump) – Petar Valchanov & Kristina Grozeva, Bulgaria 2012, 30 min, fiction

10. SONNTAG 3 (Sunday 3) – Jochen Kuhn, Germany 2012, 14 min, animation

11. A STORY FOR THE MODLINS – Sergio Oksman, Spain 2012, 26 min, documentary

12. THOUGH I KNOW THE RIVER IS DRY – Omar Robert Hamilton, Palestine/Egypt/UK/Qatar 2013,19 min, fiction

13. ЯDERNІ VІDHODI YADERNI WYDHODY (Nuclear Waste) – Myroslav Slaboshpytskiy, Ukraine 2012, 25 min, fiction

14. ZIMA – Cristina Picchi, Russia 2013, 13 min, documentary/experimental